Różnice między surowym mięsem różnego pochodzenia zwierzęcego
Spożywanie mięsa ma wiele korzystnych skutków dla zdrowia. Jest bogatym źródłem białka i ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo, witamina B12, A i B6. Ponadto spożywanie mięsa może pomagać organizmowi utrzymać dobrze funkcjonujący układ nerwowy i prawidłowe ciśnienie krwi. Jednak ważne jest, aby spożyć je we odpowiednich ilościach i upewnić się, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła. Odpowiadamy, czym różni się między sobą surowe mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe i dziczyzna.
Wartości odżywcze mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego i dziczyzny
Wartość odżywcza mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego i dziczyzny jest podobna, ale istnieją pewne różnice. Mięso wołowe zawiera więcej białka niż tłuszczu - około 20-25 gramów białka na 100 g produktu - oraz istotne ilości witamin i minerałów. Mięso wieprzowe zawiera mniej białka niż tłuszczu - około 15-20 gramów białka na 100 g produktu - ale jest bogate w żelazo i witaminę B12. Mięso drobiowe jest niskotłuszczowe - około 10-15 gramów białka na 100 g produktu - i bogate w witaminy A i B6. Mięso dziczyzny jest najbogatsze w białko - około 25-30 gramów białka na 100 g produktu - ale zawiera także najwięcej tłuszczu.
Spożywanie mięsa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie
Mięso wołowe i mięso wieprzowe zawierają żelazo i witaminę B12, co może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu układu krwionośnego. Jednak mogą być źródłem cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca. Mięso drobiowe jest niskotłuszczowe i bogate w witaminy A i B6, jednak może zawierać antybiotyki lub hormony. Mięso dzikich zwierząt jest bogate w białko, ale może być również źródłem metali ciężkich lub innych toksyn pochodzenia naturalnego.